Obuwie

Dobór obuwia do biegania

Biegać może każdy, ale trzeba robić to rozsądnie, aby nie nabawić się przypadkiem jakichś poważnych kontuzji. Z całą pewnością można stwierdzić fakt, że w bieganiu bardzo dużą uwagę należy poświęcić kupowanemu obuwiu. Musi być ono najwyższej jakości, tak aby nadawało się ono nie tylko na płaskie ścieżki, ale też na podbiegi i zbiegi. Ważne jest to, aby w zakupionym obuwiu można było biegać nie tylko po asfalcie, ale też po piasku, czy też po leśnych ścieżkach, które często są nierówne. Obuwie sportowe to podstawa w tym sporcie, więc nie powinno się na nim szczędzić pieniędzy. Dzięki dobrym butom można biegać zdecydowanie szybciej, a już na pewno wygodniej i stopy podczas dłuższych biegów nie będą się tak bardzo męczyły. Jest to też swego rodzaju zabezpieczenie przed ranami, zakwasami, czy też bąblami, które powstają na skutek źle dobranych butów do biegania. Warto udać się więc do sklepu sportowego i tam właśnie przymierzyć buty, których będzie się używało podczas biegów.

Buty na długie dystanse

Zwykle najwięcej uwagi poświęca się kupowaniu butów na długie dystanse, co jest zrozumiałe. Przy maratonach na trasie spędza się średnio 3-4 godziny, a więc obuwie musi być bardzo komfortowe, a do tego zapewniać biegaczowi stabilną postawę podczas biegu. Każdy krok musi być odpowiednio amortyzowany, aby podczas biegu nie pojawił się jakiś niepokojący ból, który będzie bardzo trudny do przezwyciężenia. Na szczęście na rynku sportowym znaleźć można tak wiele modeli obuwia sportowego do biegania, że biegacze mają problem z tym, aby zdecydować się na jedne konkretne buty. Oczywiście należy posiadać buty do biegania na zawodach, ale też takie, których będzie się używało podczas treningów. Najlepiej mieć w garderobie kilka par, aby za szybko się one nie zużywały. Poza tym najlepszych butów biegowych nie powinno się używać podczas negatywnych warunków atmosferycznych, bo można je łatwo uszkodzić.

Cena za obuwie sportowe

Biorąc pod uwagę wysokiej klasy buty sportowe do biegania trzeba przygotować się na to, że wyda się na nie około 400-500 złotych. Jest to jednak inwestycja opłacalna, ponieważ biegacz:

– będzie mógł pokonywać dłuższe dystanse w komfortowych warunkach,

– po biegu nie będzie musiał stosować różnych maści na obolałe stopy,

– zapewni sobie idealne warunki biegu nawet po nierównym terenie.

Warto więc przeznaczyć swoje pieniądze na takie właśnie obuwie, jeśli ktoś myśli o osiąganiu bardzo dobrych wyników biegowych w najważniejszych zawodach na świecie. Można też zakupić nieco tańsze obuwie do biegania, już za 200 złotych dostanie się dobrej jakości buty, o które trzeba jednak dbać.

Dodaj komentarz